Umowa B2B w branży IT jest obecnie bardzo chętnie oferowana przez pracodawców. Sytuacja na rynku pracy w obliczu pandemii Covid-19 spowodowała, że po kontrakty B2B sięgają również pracodawcy innych branż. Coraz chętniej proponuje się pracownikom zatrudnienie zdalne na umowę o pracę bądź właśnie na umowę B2B. Czym się różni umowa o pracę od kontraktu B2B? Czy któraś z powyższych form zatrudnienia jest korzystniejsza dla pracownika? Dzisiaj porównamy te obie. Zapraszamy do lektury!
źródło: Pixabay
Skrót B2B pochodzi od angielskich słów business to business. Umowa B2B charakteryzuje się świadczeniem usług przez jedną firmę dla innej firmy, a więc wiąże się z tzw. samozatrudnieniem. Osoba, która dotychczas świadczyła usługi jako pracownik na umowę o pracę zakłada działalność gospodarczą i świadczy czynności określone kontraktem B2B jako podmiot gospodarczy, wystawiając w każdym miesiącu fakturę za swoje usługi. Umowa B2B w dzisiejszych, pandemicznych czasach jest coraz chętniej oferowana pracownikom. Artykuł 22 kodeksu pracy określa, że pracownik na umowie o pracę zobowiązany jest do świadczenia pracy w określonym miejscu i czasie, pod kierownictwem pracodawcy. Zaś zatrudnienie w oparciu o B2B regulują zapisy kodeksu cywilnego (734–751). Zasadniczą różnicą w zapisie umowy B2B, odróżniającą ją od umowy o pracę jest to, że nie ma w niej adnotacji na temat miejsca wykonywania usługi, sztywnego, ośmio lub dwunastogodzinnego dnia pracy, nadzoru nad pracownikiem, przywilejów wynikających z zatrudnienia na bazie umowy o pracę czy o urlopu wypoczynkowego.
źródło: Pixabay
B2B to samozatrudnienie oznaczające prowadzenie własnego biznesu i wzięcie całkowitej odpowiedzialności za realizowane usługi. Nie każdy czuje się na siłach, aby założyć własną, nawet jednoosobową działalność! Bycie samemu sobie szefem niesie ze sobą sporo wyzwań. Przede wszystkim wymaga dobrej organizacji dnia, zarządzania swoim czasem, planowania, pilnowania terminów, wyposażenia biura, zamówienia pieczątek firmowych. Wielu zastanawia się, czy rzeczywiście jest to opłacalne, ponieważ mają wyobrażenie, że dobry zarobek wiąże się z prowadzeniem dużej, a nie miniaturowej firmy. Sporo osób, które rozpoczęły swoją zawodową przygodę na bazie kontraktu B2B, nie wyobraża sobie już pracy na etacie. W jaki sposób można oszacować swoją sytuację w obliczu przejścia na B2B? Można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów!
Zawierane coraz chętniej umowy B2B mają swoje wady i zalety. Zanim podejmiesz decyzję, warto rozważyć każde za i przeciw. Oto one:
Jako najważniejszy atut umowy B2B podaje się korzyści finansowe dla obu stron. Jak to możliwe? Pracodawca ponosi niższe koszty związane z zatrudnieniem pracownika, a pracownik może zarobić więcej na kontrakcie B2B niż na umowie o pracę.
Za plusy umowy B2B uważa się także:
źródło: Pixabay
Jako jeden z ważniejszych minusów umów B2B jest fakt, że pracownik nie może skorzystać z płatnego urlopu wypoczynkowego czy innych pracowniczych przywilejów.
Jako niedogodność związaną z podpisaniem umowy B2B podaje się także:
Kalkulatory dostępne w sieci pokazują, jakie jest wynagrodzenie na umowie o pracę netto i brutto wraz z całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika. Dane te kalkulator jest w stanie porównać z kontraktem B2B. Kalkulator bierze też pod uwagę zaliczkę na podatek, składkę ZUS oraz na przykład ulgę na start czy tzw. mały ZUS. Dzięki kalkulatorowi można oszacować ponoszone koszty prowadzenia firmy wraz z jej stażem.
Oto kilka najważniejszych rad związanych z przejściem z umowy o pracę na umowę B2B:
źródło: Pixabay
Nasz artykuł rozpoczęliśmy od zdania, że umowa B2B jest najchętniej podpisywana w branży IT. Jak pokazują badania, 60% pracowników branży IT podpisuje właśnie takie umowy. Wielu pracodawców oferuje dotychczasowym pracownikom przechodzenie na takie właśnie umowy! Jest to dla nich oszczędność nie tylko związana z wysokimi kosztami zatrudnienia pracownika na umowę o pracę, ale również z kosztami wynajmu pomieszczeń, w których pracodawca wykonywał swoją pracę czy ponoszone koszty mediów. W sytuacji pandemicznej pracownicy zamknięci w domach, świadczący pracę online, okazali się pracownikami wydajnymi, zorganizowanymi i sprawnie wykonującymi swoje obowiązki. Może warto, byś i Ty rozważył właśnie taki sposób zatrudnienia? Decyzję o zatrudnieniu na umowę o pracę bądź poprzez kontrakt B2B każdy musi podjąć sam.