Nie wiesz czym są polimery do pieczątek? A może słyszałeś, że z tego materiału wykonuje się płytki tekstowe, ale nie jesteś pewien czy są trwałe i warto je wybrać? Dowiedz się, czym są pieczątki polimerowe, jak zadbać o czytelność odbicia oraz jakie są inne alternatywne pieczątki do twojej firmy i do domu.
Polimery to specjalne płyny przeznaczone do produkcji płytek tekstowych, pieczątek, które gwarantują uzyskanie precyzji nawet w razie drobnych znaków. Konsystencja polimerów oferowanych przez czołowych producentów (Colop czy Trodat) oraz dozownik sprawiają, że nie powstają pęcherzyki i można zastosować optymalną ilość.
Polimer do pieczątek jest używany przez specjalistów zajmujących się ich wyrobem - w ten sposób powstają tzw. pieczątki polimerowe, gdzie matrycę wytwarza się z fotopolimeru utwardzanego światłem UV. Płyn może zostać zastąpiony także płytą polimerową do grawerowania laserowego, który zapewnia bardzo wyraźne odbicie pieczątki.
W XX wieku technologia produkcji pieczątek była oparta na składzie zecerskim - treść układano z metalowych, pojedynczych czcionek, a następnie zalewano je gumą i wulkanizowano. W drugiej połowie zeszłego stulecia największą popularnością cieszyła się technologia polimerowa. Na czym polegała? Światłoczuły polimer do pieczątek przykrywa się wydrukiem ze wzorem pieczątek i naświetla lampą UV. Niestety brak dostępnej dzisiaj zaawansowanej technologii sprawiał, że proces był niewydajny, toksyczny dla rzemieślnika i środowiska, a finalna płytka tekstowa ze względu na pęcherzyki wymagała poprawek. Dodatkowo polimer mógł tracić trwałość pod wpływem kontaktu z niektórymi rodzajami tuszu.
Polimery do pieczątek są stosowane w wielu popularnych automatach ze względu na wysoką jakość odbicia i trwałość. W ofercie Stampler.pl znajdziesz wiele wersji polimerów - gumki z jedną, dwiema, trzema, a nawet kilkunastoma liniami tekstu, abyś bez problemu dopasował odbicie do swoich potrzeb. Są one wkładane w automaty, które składają się z gumki stemplującej oraz poduszki nasączonej tuszem. Jak działają? Gdy pieczątka jest zamknięta, gumka jest przekręcona do góry nogami i styka się z tuszem. W momencie jej użycia, automat odbija gumkę, tworząc wyraźne odbicie na różnych dokumentach.
Czy polimer do pieczątek jest idealnym rozwiązaniem? W zależności od jakości wykonania i materiału może być zawodne, należy także pamiętać o tym, że stosunkowo szybko wysychają, szczególnie jeśli nie są często używane.
Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wymiany samej płytki tekstowej na nową, zamiast całej pieczątki. Wystarczy podać nazwę używanego automatu, aby specjaliści dopasowali wielkość, która idealnie wpasuje się w miejsce.
Najpopularniejsze są trzy techniki wykonywania płytek tekstowych nazywanych potocznie gumkami do pieczątek: technika polimerowa, laserowa i fleszowa. Pierwsza z nich oferuje zdecydowanie najwyższą jakość wykonania, druga jest natychmiast gotowa do użytku, a trzecia musi nasiąknąć tuszem przed pierwszym użyciem. Dzieląc pieczątki ze względu na nośnik odbijający, wyróżniamy:
Ze względu na rozwój technologii, producenci coraz chętniej wykonują pieczątki laserowe, wypalając je wiązką laserową (gumę). W zależności od zastosowanych komponentów, guma może być nawet kilka do kilkunastu razy trwalsza od polimeru, nie parcieje i nie kruszy się w razie chęci przyklejenia do innego automatu. Najnowsza technologia wyrobu gumek tekstowych pre-ink polega na zasklepieniu mikroporowatej gumy silnym strumieniem lampy wyładowczej. Są one najtrwalsze, szybkie w wykonaniu i nie wymagają przechowywania pieczątek z poduszkami w określonych kolorach.
Potrzebujesz gumki do pieczątek lub chcesz zamówić nowy automat? Koniecznie zajrzyj do naszego cennika, w którym poznasz szeroką ofertę stempli firmowych i do użytku prywatnego.