Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Pieczątki w pracy weterynarza

Praca weterynarza wymaga prowadzenia dokumentacji zwierzęcych pacjentów. Lekarze naszych pupili wystawiają dla nich recepty czy zlecają badania. Do tego wszystkiego wymagana jest m.in. pieczątka. Jak powinna wyglądać pieczątka lekarza weterynarii? Na czym polega weterynarza i jakie pieczątki w pracy zwierzęcego doktora sprawdzą się najlepiej? Zapraszamy do lektury!

źródło: Freepik

 

Lekarz weterynarii - weterynarz - technik weterynarii

Potocznie nazywany przez nas panem czy panią weterynarz to lekarze weterynarii. Aby nim zostać należy ukończyć ponad pięcioletnie studia oraz różnego rodzaju specjalistyczne szkolenia. Doktorzy są ekspertami w leczeniu zwierząt domowych oraz hodowlanych. Walczą z chorobami, ale prowadzą również diagnostykę czy działania profilaktyczne. Często też korzystamy z ich wiedzy na temat jedzenia dla zwierząt (pokarmy, diety itp.). Weterynarze pracują w lecznicach lub przychodniach dla zwierząt. W placówkach weterynaryjnych pracują również technicy weterynarii. Wykonują oni czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy medycznej, asystują podczas przeprowadzania operacji i zabiegów. Technicy nie muszą posługiwać się w swojej pracy pieczątkami. Inaczej z lekarzami weterynarii...

pieczątka u weterynarza

źródło: Freepik

 

Pieczątka w pracy weterynarza

Weterynarz oprócz leczenia zwierząt wystawia różnego rodzaju oświadczenia, opinie, orzeczenia lekarsko-weterynaryjne, podpisuje dokumentacje dot. na przykład przeprowadzanych kontroli mięsa czy produktów pochodzenia zwierzęcego, wystawia zwierzętom “paszporty” czy zaświadcza o ich szczepieniu. Niektórzy specjaliści weterynarii, w zależności od wybranej specjalizacji mogą współpracować z firmami zajmującymi się zwierzętami czy mięsem zwierzęcym. Wachlarz ich obowiązków zawodowych jest naprawde spory. Weterynarze pracują w obiektach nazywanych lecznicami czy przychodniami, ale swoje obowiązki zawodowe wykonują też:

  • w miejscach prowadzenia hodowli,
  • fermach, 
  • rzeźniach i ubojniach,
  • stadninach, 
  • ogrodach zoologicznych, 
  • stacjach epidemiczno-sanitarnych, 
  • inspektoratach weterynaryjnych, 
  • a nawet w placówkach farmaceutycznych! 

Do pracy w tak zróżnicowanym terenie potrzebna jest niezawodna i wytrzymała pieczątka. 

pieczątki

źródło: Freepik

 

Wymagania co do pieczątki weterynarza

Treść pieczątki weterynarza regulują przepisy uchwała nr 110/08/IV Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 12.12.2008 r. Uchwała dotyczy wzoru pieczątki lekarza weterynarii. W układzie pieczątki nie ma miejsca na swobodę i kreatywność. Wszyscy członkowie izb lekarsko-weterynaryjnych zobowiązani zostali do zachowania ściśle określonego układu. Wszystkie dokumenty wystawiane w pracy weterynarza muszą  być podpisywane i oznaczone pieczątką sporządzoną według wzoru określonego uchwałą. 

pieczątki

źródło: Freepik

 

Jak powinna wyglądać pieczątka lekarza weterynarii?

Pieczątka ma być trwała, funkcjonalna, wytrzymała. Musi mieć kształt prostokąta o wymiarach nie przekraczających 25 x 60 mm. 

Co powinna zawierać pieczątka lekarza weterynarii?

- tekst w układzie poziomym,
- imię i nazwisko wraz ze stopniami i tytułami naukowymi uzyskanymi wyłącznie w dyscyplinie weterynaryjnej,
- napis LEKARZ WETERYNARII wykonany czcionką wersalikową bez żadnych skrótów,
- jeśli lekarz weterynarii posiada to należy umieścić na pieczątce tytuł specjalisty przyznany na podstawie obowiązujących przepisów,
- można umieścić na pieczątce miejscowość, ulicę, numer domu, lokalu, telefon, fax, miejsce wykonywania zawodu lub miejsce zamieszkania lekarza.

piecżątka weterynarza

- tekst w układzie pionowym
- numer prawa wykonywania zawodu umieszczony w ramce prostokątnej, z prawej strony, pionowo, drukiem pogrubionym.
- W ustawie określono, że cyfry powinny być ustawione prostopadle do pozostałej treści pieczątki. Ich wielkość oraz rozmieszczenie powinny zapewniać dobrą czytelność numeru potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu.

Ustawa wyraźnie wskazuje na to, aby podczas odbicia pieczęci dobrze widoczny był właśnie numer dopuszczenia do zawodu. Jest to najważniejsze miejsce na pieczątce. 

pieczątki weterynarza

źródło: Freepik

 

Podsumowując… Jaka powinna być dobra pieczątka wykorzystywana w pracy weterynarza? Mocna, trwała, dokładnie stemplująca, niezawodna. Dobre funkcjonowanie pieczątek podczas pracy weterynarza zagwarantuje zakup pieczątek firmowych, najwyższej jakości i z najlepszych, najtrwalszych materiałów. Pieczątka w pracy weterynarza musi być taka, aby działała z powodzeniem w każdych warunkach pogodowych! Powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów, ponieważ może być często przewożona, przenoszona w torbie lub kieszeni! Nie zawsze lekarz weterynarii będzie posługiwał się nią w czystej lecznicy! Solidna obudowa wytrzymująca minimum 100 000 odbić, czy gwarancja jakości  czytelnych i zawsze wyraźnych odbić będa sprawiały, że praca weterynarza przebiegać będzie spokojnie i bez zbędnych nerwów. Warto zamówić pieczątki w firmach, które wytwarzają je szybko, sprawnie oraz ze znajomością przepisów prawnych dot. wymagań związanych z pieczątkami weterynarza. Podczas procesu wytwarzania pieczątki weterynarza można zdać się na pracowników firm produkujących pieczątki lub zaprojektować pieczątkę samodzielnie z wykorzystaniem kreatorów dostępnych na stronach internetowych. Zamawianie pieczątek jeszcze nigdy nie było tak proste! 

 

 



Przelew online
Znajdź nas: