Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Pieczątka niezgubka i inne pomysły na to, by dziecko przestało gubić rzeczy

Dzieci niezależnie od tego, czy chodzą dopiero do przedszkola, czy są już w podstawówce lub nawet w szkole średniej, potrafią gubić wszystko - począwszy od kredek, poprzez zeszyty, a nawet ubrania i buty! W końcu wszystkie rzeczy wyglądają podobnie, maluch jest zawsze poddany działaniu stresu, rozkojarzony, śpieszy się do domu czy na zajęcia pozalekcyjne. Jak poradzić sobie z tym problemem? Co poza rozmową powinien mieć każdy rodzic zapominalskiego i roztargnionego dziecka?


Źródła: graphicgoogle.com

Dziecko ciągle coś gubi - co robić?

Przede wszystkim rozmawiać. Gubienie rzeczy przez dziecko to problem, który samoistnie nie zniknie. Inaczej musimy się z nim zmierzyć w przypadku przedszkolaka, a inaczej u nastolatka, który gubi z powodu własnego roztargnienia i braku poszanowania rzeczy, a nie braku świadomości, że miał coś ze sobą lub na sobie. Jeśli dziecko zgubi coś jednorazowo, nie ma powodu do robienia z tego afery. Jednak jeśli zdarza się to notorycznie, warto zacząć od rozmowy, by rozwiązać problem u podstaw. Musimy zbadać, co jest przyczyną takiego zachowania i kiedy do niego dochodzi - czy dziecko nie pamięta jakie miało rzeczy, czy w pośpiechu odkłada je nie na swoje miejsce, a może nie zwraca na to po prostu uwagi? Wielu rodziców stosuje również podejście, które uczy dziecka pilnowania jego własności - w razie zgubienia zakupienie nowego przedmiotu jest pokrywane z kieszonkowego bądź z oszczędności dziecka. Dla niektórych rodziców brzmi to drastycznie, jednak często jest to jedyny skuteczny sposób walki z zapominalstwem i roztargnieniem.

Co zrobić, by dziecko przestało gubić rzeczy:

1.Dbaj o to, by odkładało je zawsze w to samo miejsce wyrabiając w sobie dobre nawyki. Przykładowo czapkę w szkole niech chowa do kieszeni kurtki - najlepiej na zamek, by mieć pewność, że przypadkiem nie wypadnie z rękawa i nie zginie. Po powrocie do domu najważniejsze rzeczy muszą być odkładane na swoje miejsca, nie rozrzucane chaotycznie po całym domu.
2. Naucz dziecko kontrolowania tego, co ma ze sobą, szczególnie jeśli problem dotyczy młodszego dziecka. Niech zawsze wylicza to, co ma na sobie jeśli problem dotyczy ubrań. Pomagając latorośli zapakować się na wyjazd wakacyjny bądź do szkoły, zrezygnujemy z nadmiaru rzeczy i starajmy się, by dziecko wizualnie zapamiętywało co należy do niego.
3. Wytłumacz dziecku, że rzeczy w końcu kosztują. Zakup kolejnej czapki, rękawiczek, kredek to dla ciebie nieplanowany wydatek, który o ile zdarzy się rzadko nie jest problemem, w innym przypadku nadwyręża domowy budżet. Dziecko musi zacząć rozumieć to, że rzeczy są związane z pracą rodziców i należy je szanować.

Pieczątka niezgubka i inne pieczątki na oporne przypadki

Jeśli rozmowy nic nie dają, dziecko wciąż wraca bez czapki, rękawiczek bądź co gorsza innych rzeczy, które w żadne sposób nie można później odnaleźć, być może nadeszła pora na zamówienie pieczątki niezgubki. Co to jest? Jest to prosta pieczątka imienna, na której umieszczamy imię i nazwisko dziecko oraz klasę, do której uczęszcza. By maluch bardziej cieszył się z nowego gadżetu możemy wybrać zabawny font, dodać nawet prostą grafikę. Poniżej przygotowaliśmy przykłady pieczątek niezgubek, które można zamówić na naszej stronie (jako pieczątka tradycyjna, kieszonkowa czy inna dostępna w ofercie):

Pieczątką niezgubką możemy oznaczyć wszystkie ubrania - wystarczy, że kupimy specjalny tusz do ubrań, który jest odporny na spieranie i płowienie. Uważajmy z nim jednak, gdyż niemożliwe będzie usunięcie plam z tuszu, jeśli uzyska swoją odporność po kilku godzinach od aplikacji. Tego rodzaju pieczątki imienne posłużą do trwałego znakowania ubrań i rzeczy, a jeśli dodamy do nich symbol, dziecko jeszcze szybciej rozpozna należącą do niego rzecz.

Oznaczać pieczątkami możemy praktycznie wszystko! Począwszy od zeszytów, poprzez opakowanie od kredek, bloki rysunkowe czy nawet obuwie. Zamówienie pieczątki z danymi dziecka to nie tylko zwiększenie szans na odnalezienie rzeczy, ale również oszczędzanie czasu rodzica - który w przypadku najmłodszych dzieci sam musi zająć się opisywaniem wszystkich przedmiotów.

Które z modeli pieczątek Stampler będą najlepsze? Jeśli chcemy zmieniać dowolnie tekst, wybierzmy drukarenki Colop IQ, które sprawią, że wykorzystamy stempel na wiele różnorodnych sposobów. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, możemy postawić na drewniane kołki, a jeśli idziemy z duchem czasu, do znakowania rzeczy dziecka przydadzą się pieczątki ozdobne, podłużne, kwadratowe bądź owalne. Jeśli zawsze chcemy mieć pod ręką stempel, wybierzmy model kieszonkowy.

Seria niefortunnych zagubień

Gubienie rzeczy zdarza się zarówno dzieciom, jak i dorosłym i niestety nie mija samo z czasem. Musimy pracować nad tym, by pamiętać ile mieliśmy ubrań czy innych przedmiotów, gdzie je odłożyliśmy, bądź co mogło się z nimi stać. W przypadku dziecka sprawa bywa o tyle prostsza, że wystarczy zamówić pieczątkę i przyspieszyć wielogodzinne czy nawet wielodniowe poszukiwania. Pamiętajcie jedynie o odpowiednim tuszu do pieczątki - do rzeczy sprawdzi się zwykły, w przypadku ubrań musicie znaleźć odporny na pranie.

Jakie są wasze sposoby na dzieci gubiące notorycznie swoje rzeczy?

Przelew online
Znajdź nas: