Wielobarwny nadruk na tkaninach jest możliwy do wykonania z wykorzystaniem kilku pieczątek.
źródło: Flickr
Znudził Ci się Twój salon? Sypialnia? Pokój dziecięcy? Dekoracyjne tekstylia w kuchni? Pragnienie zmian jest naturalne. Oto krótki poradnik, jak w prosty sposób możesz zmienić wystrój dowolnego wnętrza w Twoim domu. Z pomocą przyjdzie Ci pieczątka! Do dekoratorskich zmian możesz zaangażować całą rodzinę!
Dekorowanie tkanin w Indiach tradycyjnymi technikami z wykorzystaniem dremnianych stempli.
źródło: Flickr
Drewniane stemple z długą historią
Dekorowanie tkanin za pomocą pieczątki ma bogata historię, zwłaszcza na wschodzie. Bliski Wschód, Chiny, Egipt - tam już tysiące lat temu używano drewnianych, ołowiowych, ceramicznych, złotych (!) lub kamiennych pieczęci. Dzisiaj pieczątki kojarzymy tylko z sygnowaniem ważnych dokumentów: firmowych lub państwowych, jednak dawniej służyły one do dekoracji ceramiki czy tkanin. W Japonii do dzisiaj ręczne wykonywanie pieczęci traktuje się jak sztukę wywodzącą się z tradycji pisma pieczętnego ten-sho i zalicza się tę umiejętność do bardzo cenionej tam kaligrafii. W Kraju Kwitnącej Wiśni organizowane są też konkursy na ręcznie wykonywane pieczęcie i co ciekawe - kwitnie tam zwyczaj kolekcjonowania pieczęci. W Indiach dekorowanie tkanin za pomocą drewnianych pieczęci sięga XII wieku. Ta długa tradycja w niezmienionej formie przetrwała do dnia dzisiejszego. Szczególną rolę pieczątki odgrywają w hinduskim przemyśle tekstylnym. Z tkanin zdobionych drewnianymi stemplami szyje się m.in. sari, salwary, kaamezy, szale i chusty oraz makaty i kapy. Pieczątkami do dziś dekoruje się ściany domów, najczęściej wokół drzwi a także... ludzi (podczas uroczystości o charakterze religijnym). Za pomocą pieczęci dekoruje się również wyroby ceramiczne. Najczęstszym motywem dekoracji umieszczanych na pieczęciach są kwiaty. Kwiat Życia na przykład jest geometrycznym symbolem wegetacji. Nie tylko w Indiach, ale na całym świecie uznaje się go za symbol magiczny. W tradycjach wschodnich wzory wycina się w drewnianych klockach ręcznie i impregnuje się go olejem z drewna sheesham. Na całym świecie to tradycyjne, orientalne rękodzieło jest bardzo modne.
Stara pieczątka z Indii do dekoracji tkanin.
źródło: Wikipedia
Jak ożywić pieczątką wnętrze?
Jak ożywić dowolne wnętrze z wykorzystaniem pieczątki? To proste. Podpowiemy w kilku krokach.
- Najpierw zdecyduj, co chciałbyś zmienić i w którym wnętrzu. Czy chcesz np. zawiesić ręcznie wykonane zasłony? Wykonać kapę na fotel lub kanapę? Może znudziły Ci się tekstylne podkładki na stół? Albo zechcesz wymienić abażur lampy? Chesz zyskać dodatkowa chwilę dla siebie? Pomyśl by zaaranżować w pokoju dziecięcym kącik do zabawy namiotowej? A najprościej jest wykonać autorski obrus! Jeżeli masz więcej czasu, to możesz zabrać się za bardziej czasochłonne prace z wykorzystaniem pieczątki, na przykład wymiana tekstylnej wyściółkę starego lub zabytkowego krzesła/ fotela, ożywienie jakiegoś przedmiotu pieczątkowym wzorem (np. ramy lustra) lub całej ściany!
- Pomyśl o tym, jak wzór chciałbyś umieścić na tkaninach, które posłużą Ci do dekoracji. Czy wolisz wzór minimalistyczny i geometryczny? Czy raczej bardziej skomplikowany np. wykorzystujący motywy florystyczne?
- Zastanów się z czego wykonasz lub gdzie zamówisz pieczątkę do dekoracji tkaniny, która ożywi Twoje wnętrze.
- Dobierz, zgodnie ze swoim pomysłem na przeznaczenie tekstyliów odpowiednia tkaninę lub odpowiednio przygotuj miejsce stemplowania (drewno, ścianę, płytę).
- Zakup też farbę do tkanin lub drewna (w zależności od podłoża, na którym będziesz stemplować). Jeżeli zdecydujesz się ożywić swoje wnętrze za pomocą stemplowanych pieczątkami tkanin, to zakup specjalną farbę akrylową, którą należy termicznie utrwalić, aby nie spierała się w praniu. Dokonuje się tego poprzez zaprasowanie żelazkiem gotowej tkaniny z naniesionym wzorem. Koniecznie pracuj przez ściereczkę! Niektórzy drukują swoje tekstylia z wykorzystaniem tuszy do tkanin. Można je kupić w wyspecjalizowanych sklepach z artykułami plastycznymi.
- Pamiętaj, że dekorowanie tkanin może stać się świetną zabawą dla całej rodziny!
Tekstylna podkładka na stół ozdobiona pieczątką.
źródło: Pinterest
Kilka fotopomysłów z wykorzystaniem tkanin ozdobionych pieczątką
Najszybciej możesz ożywić swoje wnętrze za pomocą pieczątki i kawałka tkaniny. Jeżeli zdecydujesz się wykonać ściereczki dekoracyjne do kuchni, obrus lub zasłony do pokoju to nie trzeba poświęcać na ich stworzenie wielu godzin. Inne przedmioty wykonane z wykorzystaniem zadrukowanej ręcznie tkaniny będą wymagać już więcej czasu, a nawet narzędzi (abażur, wyściółka krzesła lub zmiana obicia fotela, namiot typu tipi dla dziecka). Nawet najprostsze wzory w postaci trójkątów, kół, prostokątów mogą być przyczynkiem do powstania ciekawie zadrukowanej tkaniny. Bardziej zaawansowany wzór zapewne będzie wymagał wykonania do jednego motywu nawet kilku pieczątek z odrębnymi kolorami, które trzeba będzie nabijać jedne na drugie. Kolorowe wzory powstają właśnie tak, ale należy pamiętać że wcześniej zadrukowane warstwy muszą wyschnąć zanim odbijesz na nich pieczątkę z następnym kolorem!. Takie bardziej skomplikowane wzory z pewnością zajmą Ci więcej czasu. Pamiętaj też, że im dłuższa tkanina, tym potrzebować będziesz więcej miejsca, np. na stole lub podłodze, aby zadrukować wymyślony przez Ciebie motyw. Niektóre Twoje pomysły będą wymagały wsparcia zawodowej krawcowej, gdyż tkaninę trzeba obszyć przed przystąpieniem do drukowania (w przypadku ściereczek, obrusów, zasłon) lub po wykonaniu pieczątkowych wzorów.
Dekoracyjne tekstylia do kuchni ozdobione pieczątką z motywem roślinnym.
źródło: Flickr
Odnowione obicie siedziska starego krzesła wykonane z wykorzystaniem pieczątki.
źródło: Pinterest
Obrus na stół do jadalni wykonany dzięki prostej pieczątce z motywem geometrycznym.
źródło: Flickr
Abażury lamp udekorowane pieczątkami wykonanymi na tkaninie.
źródło: Pinterest
Co jeszcze można zmienić we wnętrzu z wykorzystaniem pieczątki?
Pieczątka, to narzędzie, które wykorzystasz nie tylko do stemplowania tkanin! Pieczątka może posłużyć Ci do zmian określonych elementów wystroju wnętrz czy wręcz całych powierzchni ścian! Takie wałki do ścian były powszechnie znane i stosowane przez naszych dziadków i pradziadków. Można wystemplować całą ścianę lub jej wybrany fragment. Można też zaprojektować i zadrukować ozdobny ornament z wykorzystaniem pieczątki. Za pomocą stempla możesz ożywić swoje wnętrze poprzez wykonanie różnego rodzaju barwnych wzorów na wybranych przedmiotach, np. wieszakach do ściereczek, kubków, na skrzyneczce na klucze oraz wybranych meblach dziecięcych, czy ramie łazienkowego lustra. Nie bój się eksperymentować!
Poniżej kilka fotopomysłów:
Wieszak na okrycia wierzchnie ozdobiony pieczątkowym motywem.
źródło: Flickr
Wzór odbity z wykorzystaniem drewnianego stempla.
źródło: Pixabay
Naprawdę warto stworzyć własną, unikatową tkaninę, którą udekorujemy swoje wnętrze. Nasza wyobraźnia w zakresie stylu dekoracji jest nieograniczona. Pieczątką, którą multiplikujemy na wzorze można zamówić lub własnoręcznie wykonać z bardzo prozaicznych materiałów typu: ziemniak, gumka do mazania, tutka po papierze toaletowym, widelec a nawet folia bąbelkowa lub koronka szydełkowa nałożona na wałek kuchenny! Można też zamówić wzór na laserowo wyciętej gumce polimerowej. Polecamy poszperać w Internecie i zainspirować się pomysłami tzw. handmakerów, którzy z miłości do pieczęci i tkanin bardzo pomysłowo aranżują różne wnętrza i przedmioty. Pomysły można oglądać na popularnych serwisach typu pinterest czy flickr.