Jeśli w najbliższym czasie staniesz się inwestorem, który rozpocznie budowę swojego domu, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Czym różni się projekt budowlany od dokumentacji wykonawczej i powykonawczej? Jakie pieczątki powinny znaleźć się w dokumentacji budowlanej? Zachęcamy do lektury!
Dokumentacja powykonawcza a pieczątka, źródło: Pixabay
Wyjaśnijmy terminy…
Projekt budowlany, dokumentacja wykonawcza i powykonawcza…. Wyjaśnijmy terminy.
Wszelkie zapisy dotyczące wyżej wymienionych dokumentów określają zapisy w ustawie Prawo budowlane.
Dokumentacja powykonawcza a pieczątka, źródło: Pixabay
Do czego ma służyć dokumentacja projektowa?
Zgodnie z zapisami ustawowymi dokumentacja projektowa ma się składać z:
Ma służyć wykonawcom na poszczególnych etapach prac. Ma być pomocna w zastosowanych rozwiązaniach budowlano-konstrukcyjnych oraz materiałowych. Pomaga inwestorom w wykreowaniu ceny i zaplanowaniu kolejności robót budowlanych.
Dokumentacja powykonawcza a pieczątka, źródło: Pixabay
Dokumentacja powykonawcza a przepisy
Inne zapisy oprócz ustawy o prawie budowlanym, stworzone przez ustawodawcę związane z tworzeniem dokumentacji powykonawczej to:
Dokumentacja powykonawcza a pieczątka, źródło: Pixabay
Ważne informacje o dokumentacji powykonawczej?
Dokumentacja powykonawcza musi zostać przekazana inwestorowi po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytku. Dokumentacja powykonawcza jest zapisem wszelkich zmian, jakie zostały naniesione w trakcie prowadzenia prac budowlanych. W dokumentacji powinno się uwzględnić także pomiary geometryczne wykonane po budowie. Zgodnie z zapisami polskiego prawa dokumentacja powinna być przechowywana przez cały czas po zakończeniu budowania i dokonaniu odbiorów. Dokumentacją powykonawczą zajmuje się kierownik budowy. Wszelkie zmiany, które zachodzą podczas budowy kierownik musi potwierdzić podpisem i pieczątką. Na pieczątce kierownika budowy zawarte są zwykle następujące informacje: imię i nazwisko, tytuł zawodowy, zakres uprawnień budowlanych, numer ewidencyjny uprawnień budowlanych wraz z informacją o stanowisku kierownika budowy.
Dokumentacja powykonawcza a pieczątka, źródło: Pixabay
Co zawiera w sobie dokumentacja powykonawcza?
Dokumentacja powykonawcza jest zbiorem dokumentów i materiałów, które po zakończeniu budowy i jej odbiorze pozostają w rękach właściciela lub zarządcy przez cały czas użytkowania budynku. Dokumentacja powykonawcza składać się powinna z:
Dokumentacja powykonawcza a pieczątka, źródło: Pixabay
Jak powinna być wykonana dokumentacja powykonawcza?
Dokumentacja powinna być w określony sposób opracowana. Jakie działy powinny się znaleźć w całości?
Powinna zawierać też spis streści z numeracją stron.
Dokumentacja powykonawcza a pieczątka, źródło: Pixabay
Dokumentacja powykonawcza powinna być w wersji papierowej i zawierać oryginały różnych załączników, powinno się także posiadać kopię lub egz. w wersji elektronicznej. Wersja elektroniczna powinna być tożsama z wersją papierową. Powinna zawierać skany każdej ze stron wraz z podpisami i pieczęciami. Oryginały i kopie powinno się umieścić w specjalnie opisanych segregatorach. Zaleca się, aby w dokumentacji stosować pieczęcie czerwone z następującym hasłem: “Wbudowano na obiekcie…. zgodnie z Umową nr…. z dnia…..”. Pieczęć powinna znajdować się na każdej ze stron lub na stronie pierwszej z adnotacją, że dotyczy ona stron “od…. do…”. Na każdej stronie dokumentacji powykonawczej powinien się podpisać kierownik budowy. Dokumentacja powykonawcza powinna być przygotowana z wielka dbałością. Trzeba pilnować, aby dokumenty wchodzące w jej skład posiadały podpisy i pieczątki odpowiednich osób i organów. Złe przygotowanie dokumentacji powykonawczej może zgodnie z przepisami prawa skutkować wszczęciem postępowania przeciwko kierownikowi budowy.