Niewyraźne lub błędne odbicie pieczątki? Czy jest się czym martwić?
Dlaczego stempel nie odbija? Niewyraźne odbicie pieczątki zdarza się często, jeśli zapomnimy o wymianie gumki, tusz w automacie zaschnie bądź wręcz odwrotnie – z powodu uszkodzenia, zacznie się wylewać, zmazując poszczególne fragmenty stempla. Czy jest się czym martwić w przypadku błędnego odbicia pieczątki? Jak naprawić pieczątkę? Kiedy warto interweniować, a kiedy nie ma to większego znaczenia?
Spis treści:
W wielu przypadkach niewyraźne odbita pieczątka nie zaważy drastycznie na ważności dokumentu. Jak wiemy, według polskiego prawa pieczątka firmowa nie jest wymagana, jednak jak już pisaliśmy wielokrotnie, ma swoje niepodważalne zalety. Jeśli jednak przydarzy się nam, że firmowy dokument zostanie opatrzony niewyraźnym, nieco rozmytym odbiciem, nie będzie miało to większego znaczenia, jeśli posiada ważny podpis.
Jeszcze kilka lat temu nieczytelna pieczątka na świadectwie pracy była dużym problemem, gdyż mogło zostać ono odrzucone przez Urząd Pracy w czasie ubiegania się o zasiłek lub wywołać dodatkowe pytania u nowych pracodawców. Warto jednak wiedzieć o tym, że od 2017 roku zniesiono obowiązek podbijania pieczątką firmową tych dokumentów.
- w przypadku dokumentów skierowanych do urzędów, które skrupulatnie sprawdzają każde poświadczenia wiarygodności dokumentów,
- w czasie ubiegania się o kredyt lub inne świadczenie pieniężne, również o dotację,
- w czasie tłumaczenia różnych dokumentów – tłumacz musi być w stanie odczytać treść pieczątki.
Pieczątka słabo odbija? Poniżej wskazówki, jak unikać niewyraźnych i błędnych odbić na dokumentach:
- jeśli w firmie funkcjonuje kilka stempli, uporządkuj je, żeby zawsze używać właściwego automatu,
- regularnie wymieniaj gumki, które mogą powodować złe odbicie,
- napełniaj poduszki z tuszem i rób to zgodnie z instrukcją, pamiętając o regularności, by tusz nie miał możliwości zaschnięcia. Jak zregenerować pieczątkę? Przeczytaj: Jak wymieniać tusz w automatach Trodat, Colop i Wagraf.
- przed przybiciem pieczątki na różnych dokumentach upewnij się, że nie zaznaczono miejsca podbicia – niekiedy wymaga się stemplowania w wybranym miejscu,
- jeśli nie jesteś pewny, czy nie przybijasz pieczątki firmowej do góry nogami, przygotuj sobie kartkę do próbnych odbić, która musi być zawsze pod ręką, bądź oznacz strony automatu.
Pieczątka do góry nogami – czy jest się czym martwić?
O ile pieczątka firmowa przybita do góry nogami może wyglądać nieestetycznie i mało profesjonalnie, to nie zaważy na ważności dokumentów. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, najlepiej wydrukować ponownie dokument i odbić prawidłowo stempel.
Automaty samotuszujące ulegają z czasem zabrudzeniu, które może skutkować zmniejszeniem czytelności odbicia. Nie musimy od razu zamawiać nową pieczątkę firmową – zamiast tego wyczyśćmy używany model.
Sprawdź: jak samodzielnie wyczyścić pieczątkę.
Stawianie stempla - błędy zdarzają się każdemu
Każdy z nas spotkał się z niewyraźnym odbiciem pieczątki firmowej, rozmazującym się tuszem czy nawet ze stemplem, na którym literki są tak mocno ściśnięte, że wszystko zlewa się w całość i jest praktycznie niemożliwe do rozszyfrowania. Jakość odbicia zależy od jakości wykonania gumki, dlatego wybierając produkt z naszego szerokiego asortymentu mają Państwo pewność, że spełni on wszystkie oczekiwania. W końcu kto chce martwić się tym, że bank odrzuci kredyt bądź kontrahent będzie poddawał w wątpliwość autentyczność dokumentów? Odbicie musi być za każdym razem czyste i wyraźne, stanowiąc wizytówkę naszej firmy.
Zdarzały wam się przypadki odrzucenia dokumentów z powodu niewyraźnych lub błędnych odbić?