źródło: pixabay
Psychologowie biją na alarm! Nasze dzieci są zalewane coraz to bardziej interaktywnymi, elektronicznymi zabawkami. Często spełniamy ich różne zachcianki, bo sami mieliśmy tylko kilka zabawek (i to jeszcze na spółkę z rodzeństwem). Obdarowując swoje dzieci chcemy niejako wynagrodzić im stratę, jakiej sami zaznaliśmy w odległych latach swojego dzieciństwa, kiedy kupno atrakcyjnej zabawki wiązało się wręcz z cudem. lub pójściem do Pewexu. Jednak to nie zabawki są cennym i rozwijającym dziecko podarunkiem, ale czas poświęcony potomstwu. Pamiętaj, że żadna nawet najbardziej interaktywna zabawka nigdy nie zastąpi rodzica wspólnie bawiącego się ze swoją pociechą. Oto 5 podpowiedzi jak można zorganizować wspólną zabawę przy wykorzystaniu pieczątek.
Zabawa w pocztę
Dzieci uwielbiają zabawy, podczas których mogą wcielać się w różne role. Jeżeli zaopatrzysz się w rodzaje dostępnych druków pocztowych, koperty różnych rozmiarów, małe pudełeczka, szary papier, sznurek i pieczątki to śmiało jesteś w stanie spędzić czas z dzieckiem na zabawie w pocztę. Dziecko może być urzędnikiem pocztowym lub listonoszem. Można zorganizować okienko pocztowe z pieczątkami, znaczkami, drukami nadań listów poleconych czy paczek. Zabawa w pocztę może uczyć przyjmowania i wydawania pieniędzy (możemy użyć prawdziwych lub "wyprodukowanych" samodzielnie na tę okazję). Śmiało można opowiedzieć dziecku z czego i jak zbudowane są pieniądze, kiedy powstały i jak się zmieniały. Można zorganizować też dział paczkowy, na którym opakowywać będziemy paczki za wykorzystaniem szarego papieru i sznurka. Zabawa ta będzie uczyła malucha cierpliwości przy składaniu papieru, umiejętności manualnych, sprawności w operowaniu węzłami. Przy wypełnianiu druków dziecko od razu dowiaduje się kto jest nadawcą, a kto odbiorcą, tego, że każde miasto ma swój kod pocztowy. Dla listonosza warto zorganizować torbę i czapkę. Można opowiedzieć o symbolach pocztowych, historii poczty. Przy okazji można też udekorować pieczątkami zwykłą, białą papeterię.
źródło: pixabay
Do zabawy w pocztę potrzebne będą:
-
Znaczki pocztowe - przygotuj arkusze papieru samoprzylepnego możesz kupić specjalne kartki wraz z nożyczkami o ozdobnym cięciu brzegów, które wycinać będą podobne ząbki jak prawdziwe znaczki, można też użyć papieru kolorowego samoprzylepnego.
- Stemple - pieczątki na poczcie posiadają datownik. Można samodzielnie wykonać pieczątkę z cyframi wykorzystując pieczęcie od producentów.
Druki pocztowe - można je bezpłatnie pobrać z każdej placówki pocztowej!
Koperty - można kupić na poczcie lub w dowolnym sklepie papierniczym.
Szary papier - znajdziesz w każdym sklepie z artykułami papierniczymi.
Sznurek - może być dratwa lub jakiekolwiek kawałki sznurka.
Inne: taśma klejąca, klej, poduszeczka z tuszem.
Akcesoria dla listonosza: torba, czapka.
źródło: pixabay
Zabawa w lekarza
Idealna dla tych dzieci, które marzą o tym, aby pomagać innym. Do zabawy w lekarza wystarczy biały strój, który będzie naszym umownym "fartuchem lekarskim". Można udekorować go pieczęciami z ziemniaka nanosząc wzór służby medycznej. Do zabawy można dołączyć akcesoria w postaci termometru, ciśnieniomierza, stetoskopu, latarki, młoteczek do sprawdzania odruchów neurologicznych, bloczek karteczek do wypisywania recept. To właśnie tutaj będziemy potrzebować pieczątki dla małego lekarza. Zabawa uświadamia dziecku z jak różnymi chorobami spotyka się codziennie doktor, z jaką wielką odpowiedzialnością wiąże się wykonywanie tego zawodu i jak szeroką należy mieć wiedzę i empatię wobec pacjenta.
Do zabawy będziesz potrzebować:
-akcesoria dla małego lekarza
-fartuch lekarski lub białą koszulę/ koszulkę
-bloczek do wypisywania recept - może być zwykły notatnik
-pieczątkę dla małego lekarza.
źródło: pixabay
Zabawa w szkołę
Jedną z najbardziej popularnych zabaw dziecięcych jest zabawa w szkołę. Magia nauczania i pracy przy tablicy, szeleszczenie kartkami dziennika, sprawdzanie prac domowych czy samo prowadzenie lekcji ma swoją magię! Dla dzieci młodszych oraz wczesnoszkolnych szkoła kojarzy się z ukochaną Panią, wieloma atrakcyjnie prowadzonymi zajęciami, przerwami spędzanymi w gronie rówieśników. Podczas tej tematycznej zabawy można wykorzystać stemple z literkami i cyframi. Coraz większą popularnością wśród nauczycieli i uczniów cieszą się pieczęcie motywacyjne.
Do zabawy będzie potrzebować:
-tablicę drewnianą lub magnetyczną
źródło: pixabay
Zabawa w drukarnię
Drukarnia to miejsce wytwórcze druków, książek, zeszytów, plakatów, ulotek, naklejek. Jesteśmy otoczeni wieloma rodzajami drukowanych materiałów. Wykorzystując zakupione pieczątki oraz te wykonane własnoręcznie będziecie mogli namówić Waszą pociechę, by wykonała samodzielnie: kartkę świąteczną, zaproszenie, ulotkę informacyjną na określony temat, plakat teatralny domowego teatrzyku, a nawet swoją osobistą książeczkę!
Zabawa w producenta gier planszowych
Zabawą pieczątkami można przemycać nie tylko użyteczne informacje o pracy na poczcie, w szkole lub drukarni, ale także wiedzę. Dziecko przy pomocy dorosłego może bawić się w producenta gier planszowych. Co wcale nie jest takie łatwe. Z wykorzystaniem pieczątek można stworzyć plansze do gry - wymaga to jednak sporo umysłowego wysiłku, żeby stworzyć planszę z ciekawą rozgrywką. Zanim zaczniecie tworzyć plansze do gry ustalcie wspólnie jaka będzie jej fabuła. Macie szeroką paletę możliwości - uzależnioną oczywiście od zainteresowań Twojego dziecka - od świata egipskich faraonów, poprzez dinozaury, wyścigi samochodowe, świat roślin. Możecie skonstruować grę "W poszukiwaniu zaginionego papirusu", "Kolekcjoner dinozaurów", "Formuła 1" czy "Śladem Parków Narodowych w Polsce". Oprócz planszy i zagadek/ zadań, które będzie musiał wykonać gracz potrzebować będziesz pionków, kostki do gry, czy dodatkowych akcesoriów- wszystko uzależnione od Waszej kreatywności!
Pieczętować plansze możemy własnymi dłońmi, pieczątkami z tektury (także tekturowymi rolkami po papierze toaletowym), pieczątkami wykonanymi z ziemniaka, przytwierdzonymi do korków po winie lub zakrętkach po napojach - piankowymi naklejkami!
źródło: pixabay
Inna, radosna twórczość z wykorzystaniem pieczątek
- Pieczątki możesz wykorzystać piekąc ciasteczka. Z pewnością zaskoczysz swoich gości, jeśli wraz ze swoim maluchem udekorujecie pieczęcią z obrazkiem lub napisem wykonane wypieki.
- Podczas gry terenowej, którą możesz zorganizować z okazji urodzin swojego dziecka. Dzieci wędrują od punktu do punktu i zbierają zestaw pieczęci, kto zbierze je wszystkie w jak najkrótszym czasie wygrywa nagrodę główną, reszta, nagrody pocieszenia. Mamy element zabawy i rywalizacji.
- Do dekorowania tkanin. Koniecznie farbami akrylowymi, które po termo utwardzeniu nie będą się spierały. A z tkanin można uszyć zasłony, wykonać tematyczny obrus na urodziny dziecka (np. motyw Star Wars, piraci, kucyki My Little Pony, Świnka Peppa, czy inne).
Zabawy tematyczne w życiu dzieci
Naśladowanie dorosłych jest naturalną czynnością dzieci. W ten sposób nabywają nie tylko wiedzę i umiejętności, ale rozwijają kompetencje społeczne, umiejętności współpracy czy uświadamiają sobie istnienie reguł, którym należy się podporządkować. Naukowcy wskazują, że zabawy tematyczne rozwijają wyobraźnię i pomysłowość oraz kształtują uczuciowość i empatię. Jeżeli chodzi o zabawy w szkołę czy lekarza, to mają silny wpływ na oswajanie emocji dziecka, czy wręcz rozładowują istniejące napięcia emocjonalne. Nie bez znaczenia jest udział rodziców w tych zabawach. Z wykorzystaniem kilku pieczątek zakupionych w sklepie, u producenta, czy wykonanych samodzielnie jesteś w stanie zająć dziecko na wiele różnorodnych sposobów, powodując, że młodsze lub starsze dziecko nie będzie się nudzić!