Pieczątki mają niezwykle ciekawą historię i bogate tradycje. Już w czasach średniowiecza przy ich pomocy sygnowano najważniejsze dokumenty, w tym gwarancje pokoju czy zmiany w prawie. Obecny rynek, wsparty najnowszymi technologiami, oferuje niezwykłe bogactwo kształtów, kolorów i wzorów pieczštek. Z jednej strony pełnią one funkcje praktyczne, umożliwiając zapis nazw i danych firmy, a z drugiej stanowią ich swoistą reklamę. Wśród najnowszych metod wytwarzania pieczątek popularne stały się pieczątki oparte na technologii flash. Czy pieczątka flashowa zdominuje w najbliższym czasie rynek?
Pieczątka wykonywana w technice flash znana jest również pod innymi nazwami, takimi jak "pre-ink" , "pieczątka samotuszująca" czy "pieczątka beztuszowa". Pod względem technologicznym pieczątka flashowa powstaje przy wykorzystaniu wrażliwej na podczerwień mikroporowatej gumki, która jest naświetlana w maszynie błyskowej. Aby móc odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie tekstu, zestawimy najczęęciej podkreślane zalety i wady tej metody produkcji pieczątek.
Zalety
Podobnie jak w przypadku rozwiązań laserowych ogromnym atutem pieczątek flash jest wysoka rozdzielczość nośnika, który odbija. Dzięki niemu można na pieczątce błyskowej umieścić nawet bardzo małe elementy nie martwiąc się o to, że nie będą one widoczne (rozdzielczość 600 dpi). Atutem jest również łatwość wymiany gumki oraz szybkie uzupełninie tuszu. Często podkralaną zaletą przemawiającą za popularyzacją tej techniki jest bez wątpienia czas potrzebny do przygotowania takiego stempla. Szacunkowo różne firmy oferują możliwość odbioru gotowej pieczątki już po kilkunastu minutach ze względu na to, że płytka tekstowa jest możliwa do przygotowania nawet w ciągu kilku minut. Pieczątka beztuszowa tego typu jest również bez wątpienia bardzo wydajna. W zależności od wielkości powierzchni, na której jest realizowane odbicie, tusz w kartridżu wystarcza nawet do 50 000 odbić. Stemple są również bardzo praktyczne w użyciu zyskując dzięki swoim walorom przewagę w stosunku do pieczątek lekarskich, które trzeba moczyć w tuszu oraz pieczątek polimerowych, które podczas użycia wymagają odwrócenia mechanizmu odbijającego. Pieczątka flashowa często również wizualnie prezentuje się dużo lepiej od klasycznej. Jej oprawy, a w szczególności te automatyczne, sš zazwyczaj mniejsze, a przy tym konstrukcyjnie prostsze od ich odpowiedników przystosowanych do dawnych pieczątek gumowych. Pojawienie się pieczątek błyskowych na rynku w krótkim czasie spowodowało również wprowadzenie wielu innowacyjnych udogodnień w zakresie ich użytkowania. Wśród nich wymienia się innowacyjny system wymiany tuszu, dzięki któremu można cieszyć się pełnym komfortem obsługi, a także możliwość doboru zarówno koloru oprawki jak i barwy tuszu do własnych preferencji. Ciekawą alternatywą oferowanš przez jedną z firm są dwukolorowe odbicia, przy czym lista ich konfiguracji jest bardzo obszerna, dzięki możliwościom dowolnego łączenia kolorów.
Wady pieczątki flashowej
Wielu przedsiębiorców, którzy rozpatrujš możliwość wykorzystania w swoim przedsiębiorstwie pieczątek błyskowych, przed podjęciem ostatecznej decyzji powstrzymują koszty. Wykonanie pieczątki w technologii błyskowej, biorąc pod uwagę cały proces technologiczny, może okazać się nawet do 70% droższe od kosztów wykonania pieczątki tradycyjnej. Cena ta ma szczególne znacznie w przypadku większych zleceń, gdzie różnica cenowa naturalnie jest znacznie bardziej odczuwalna. Na minus działa również ograniczony wybór rozmiarów tego typu pieczątek beztuszowych. Oprawek do pieczątek błyskowych jest znacznie mniej niż oprawek do tzw. ,,automatów" firmy Colop czy Trodat. Przedsiębiorcy, którzy mieli okazję przetestować tego typu pieczątki przestrzegają również, że nowe stemple odbite na jednej stronie mogą okazać się w równym stopniu widoczne także z drugiej strony, co jest działaniem ryzykownym w przypadku dokumentów zapisanych obustronnie.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem są pieczątki powstałe w oparciu o technologię tradycyjnš czy błyskowš. Współcześnie słychać wiele głosów mówiących o tym, że pieczątki "w technologii flash system" powinny zyskać dominującą pozycję na rynku ze względu na swoje wszechstronne zalety. Pieczątki wykonane w technice błyskowej jako pieczątki beztuszowe są znacznie wydajniejsze, praktyczniejsze i szybsze do wykonania, oferując przy tym znacznie lepszą ostrość obrazu. Mimo to nie pozostajšą bez wad, wśród których najczęściej wymieniane są wyższe koszty produkcji. Wiele osób wybiera klasyczne pieczątki także z przyzwyczajenia. Można więc spekulować czy pieczątka flashowa zdominuje rynek, czy pozycję lidera zdobędą pieczątki laserowe, które są jedną z mocniejszych konkurentów flashów.