Zmniejsz ból, zwiększ wydajność.
Każda osoba przebywająca w biurze codziennie przez 8 godzin lub więcej wie, że pomimo pozorów nie jest to praca lekka i przyjemna, ale jak każda praca wymaga zaangażowania, naraża na stres i wyczerpuje "baterie". Aby ułatwić sobie życie i poprawić swoją wydajność (lub wydajność pracowników) można zaaranżować przestrzeń pracy tak, że odciąży ona kręgosłup, przyspieszy pracę i jednocześnie zwiększy zadowolenie z długotrwałego przebywania bez ruchu.
Pracownik biurowy
Tworzymy, myślimy i staramy się jak najlepiej spożytkować każdy dzień w pracy, dając z siebie maksimum możliwości. Praca biurowa to nie tylko typowa pani sekretarka w biurze ale również ciężka praca umysłowa osób zatrudnionych w bankach, firmach ubezpieczeniowych, notarialnych, doradczych, informatycznych, marketingowych itp. W trakcie pracy nie powstaje żaden materialny produkt, nie możemy pochwalić się wybudowaniem 200 m2 domu, jednak osiągamy znaczne rezultaty niematerialne, którymi możemy pochwalić się z uśmiechem na twarzy.
Po pierwsze ergonomia
Jeśli będziemy siedzieli ciągle w jednej, niewygodnej pozycji skończymy jak 35% osób pracujących w pozycji siedzącej - z bólami kręgosłupa, skrzywieniami i postępującym wypaleniem zawodowym. Co ciekawe, aż 15% osób zmienia pracę z powodu nieodpowiednich warunków pracy. Czy Twoi pracownicy lub Ty sam nie będziesz za jakiś czas należał do tej grupy? Praca biurowa ma to do siebie, że w prosty sposób można poprawić jej warunki bez konieczności zmiany firmy na inną.
Najważniejszy jest wygodny fotel biurowy, który odciąży nasz kręgosłup i stawy. Siedzenie w wyprostowanej wojskowej pozycji jest nienaturalne dla większości osób, dlatego lepiej lekko pochylić się do tyłu i przesunąć nogi do przodu. Nie ma powodów do skomplikowanych tłumaczeń, na grafice widać jasno, jak powinny wyglądać odległości i ustawienie fotela.
Wysokość biurka powinna być dopasowana indywidualnie, ponieważ każdy z nas różni się budową ciała. Wysoka krępa osoba raczej nie będzie w stanie siedzieć przy biurku o wysokości 60 cm, a mała szczupła osoba będzie wisiała w powietrzu przy biurku ustawionym na ponad 80 cm wysokości. Ważne jest również to, aby monitor, na który patrzymy przez znaczną część dnia, nie był powyżej linii naszych oczu. Wzrok powinien naturalnie opadać w dół, aby objawy zmęczenia oczu pojawiały się jak najpóźniej lub wcale.
A teraz gratka dla osób, które uważają że nic złego nie wynika z niewygodnej pozycji przy biurku:
- kilka chorób na które skarżą się osoby siedzące za biurkiem zostały wpisane do oficjalnego Wykazu Chorób Zawodowych
- 91% pracowników biurowych cierpi na bóle kręgosłupa, 62% na bóle nadgarstkowe a 41% ma problemy ze wzrokiem
- problemy ze zdrowiem są przyczyną do korzystania ze zwolnień lekarskich, a jak wynika z badań, poza pracą (poza obowiązkowym wymiarem urlopu i dniami wolnymi od pracy) przebywamy statystycznie 1,5 mc w ciągu roku!
A to wszystko dlatego, że siedzimy nieprawidłowo, zażywamy za mało ruchu i nie organizujemy swojego miejsca pracy odpowiednio.
Po drugie organizacja
Poza ustawieniem krzesła i wysokości blatu, powinniśmy zorganizować sobie przestrzeń w taki sposób, aby wszystko było dostępne w zasięgu dłoni i logicznie ustawione na biurku. Minimalna wielkość blatu biurka wynosi 120x70 cm, jednak optymalnie blaty mają 150x70 cm lub 160x80 cm, co pozwala na dogodne ustawienie przedmiotów potrzebnych do pracy.
Przede wszystkim monitor komputera powinien znajdować się na samym środku, aby nie wywoływać niepotrzebnych skrętów ciała, które będą przyczyną późniejszych bóli. Drukarka i tego typu urządzenia powinny znajdować się po prawej stronie w zasięgu dłoni. Klawiaturę i myszkaę najlepiej ustawić przed nami w dogodnej odległości. Trzymanie rąk w powietrzu przez cały dzień będzie powodowało dodatkowe bóle. Między klawiaturą, a monitorem można umieścić najpotrzebniejsze przedmioty takie jak pieczątka, pióro lub długopis czy notatnik. Po lewej stronie najlepiej ustawić tacę z dokumentami, którą również możemy ułożyć w taki sposób, aby przyspieszyć sobie pracę.
Warto przemyśleć ustawienie 4 osobnych przegród lub tacek, na których ułożymy rzeczy ze względu na ich ważność i pilność realizacji. Jeśli wielokrotnie zdarzało się wam utknąć nad czymś mało ważnym przez większą część dnia zawalając inne ważne zadanie, jest to system idealny dla was.
Należy przygotować sobie 4 przegrody na rzeczy:
- ważne i pilne
- ważne ale mniej pilne
- nieważne ale pilne
- nieważne oraz mało pilne
... i układać na nich dokument według ważności. Takie działanie powinno ułatwić nam zarządzanie własnym czasem.
Precyzyjna organizacja daje rezultaty
Nie wszystko w życiu można zorganizować i dopiąć na ostatni guzik, jednak przestrzeń pracy zalicza się do elementów łatwych w zorganizowaniu. Aby uniknąć bóli, dodatkowych urlopów i rosnącego niezadowolenia, należy dobrać odpowiedni fotel, biurko i ułożyć wszystkie przedmioty z logiką oraz precyzją. Wszystko powinno być w zasięgu naszych dłoni. Według badań praktycznie 40% Polaków pracuje ponad 50 godzin tygodniowo, co przekłada się również na długie godziny spędzone za biurkiem. Wypalenie zawodowe nie jest niczym abstrakcyjnym, może dotknąć każdego, kto pracuje zbyt długo, walczy ze stresem i ma źle zorganizowaną przestrzeń pracy.