Każdy z nas zna tradycyjne automatyczne pieczątki, które są nieodłącznym elementem dokumentacji firmowej. Co jednak z innymi rodzajami stempli? Istnieją stemple flashowe, ekologiczne, podróżne. oraz suche stemple, które są stosowane często do podkreślenia rangi dokumentów i zaproszeń, gdyż tworzą bardzo trwałe, eleganckie odbicie, które wygląda jak tłoczone w papierze. Dzisiaj o suchych stemplach - poznajcie ich historię i metody wykorzystywania popularne do dnia dzisiejszego.
Historia stempli
Historia suchych stempli sięga już 3000 lat p.n.e., gdzie były wykorzystywane przez Greków oraz mieszkańców okolic morza Egejskiego. Z braku dzisiejszej techniki wykorzystywano do ich produkcji miękkie kamienie i cenną kość słoniową. Stemple były z czasem udoskonalane, aby zwiększyć widoczność i jakość odbicia. W późnej epoce brązu stemple zaczęły przybierać kształt wypukłej elipsy. W okresie hellenistycznym tworzono specjalne wzory na kamieniach szlachetnych, które miały określać status posiadacza.
Dzisiejsza funkcja
Pieczęcie są wykorzystywane przez wiele instytucji, głównie urzędowych. Spotykamy je często na dyplomach z wyższych uczelni, gdyż odbicia nie rozmywają się ani nie są praktycznie możliwe do podrobienia. Wszystkie ważne dokumenty, książki, listy mogą być oznaczone suchym stemplem, który nada im niesamowitego wyrazu. Najlepsze efekty odbić otrzymuje się na papierach o większej gramaturze, powyżej 100 g. Na zbyt grubych papierach szczegóły mogą się nieco rozmywać, dlatego należy dobierać optymalne parametry. Wiele wzorów jest zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym, ponieważ wśród klientów często znajdują się kancelarie notarialne, adwokacie czy jak już wspominaliśmy, instytucje państwowe. Pieczęcie są szczególnie rozpowszechnione w krajach zachodnich, a o ich bezpieczeństwie i estetyce nie trzeba nikomu wspominać.
Technologia?
Warto napisać również kilka słów o technologii tworzenia suchych stempli. Są one wykonywane przy wykorzystaniu laserowo grawerowanych matryc. Treść stempla można wyciskać na materiale takim jak papier, karton, skóra etc. Odbicie stempla może być wklęsłe lub wypukłe, zależnie od naszych oczekiwań. Suche stemple są bardzo trwałe i żywotne oraz co ważne, nie wymagają żadnych materiałów eksploatacyjnych, tuszy etc. Dzisiejsza precyzja grawerowania, która osiąga nawet 1000 ppi, zapewnia trwałe i widoczne odbicie. Warto pamiętać również o tym, że suche stemple mogą mieć zarówno formę okrągłą jak i prostokątną, choć tak naprawdę nasze odbicie może przybierać nawet formy zwierząt czy roślin.
Elegancja i styl
Suche stemple są znane od wielu tysięcy lat, stanowiąc synonim elegancji, potwierdzenia statusu społecznego, służąc do dnia dzisiejszego jako zabezpieczenie oryginalności dokumentów. Tego rodzaju produkt nie jest odpowiedni tylko dla urzędników czy osób związanych z prawem, jest również świetnym pomysłem na podkreślenie swojej indywidualności, elegancji, etc. Niezależne czy posiadasz studio fotograficzne, kancelarię prawniczą czy restaurację w górach, możesz w wolnej chwili pomyśleć o urozmaiceniu swojej identyfikacji za pomocą suchego stempla.